P O Ľ O V N Í C T V O


História poľovníctva, sokoliarstvo

História poľovníctva je tak stará ako samo ľudstvo vôbec. Aj keď hmatateľné dôkazy sú len ojedinelé, dokazujú, že už predkovia dnešného človeka sa mäsitej strave nevyhýbali. Kruté životné podmienky v dobe ľadovej prinútili pravekého človeka zamerať sa viac na živočíšnu potravu, to z neho urobilo lovca, ktorý útočí na korisť vlastnoručne vyrobenými zbraňami a samotný lov je organizovaný skupinovo. V dobe kamennej sa stáva človek úspešným lovcom vďaka svojim dorozumievacím schopnostiam a skupinovému životu. Ako prvé sa ľudia naučili vyrábať pästné kliny, dýky a čepele. Neskôr prichádzajú oštepy vrhacie aj bodacie, kopije, po nich sa objavuje harpúna dôsledne vybavená spätnými háčikmi, ktoré uviazli v tele zvieraťa a podporovali stratu krvi. Pripevnené boli lankom, a tak zabraňovali zasiahnutému zvieraťu uniknúť. Už v dobe kamennej sa používali na lov boly, sú to kamenné v neskoršom období kovové gule spojené koženým remienkom. Prvou strelnou zbraňou bol prak. Za veľký vynález sa považuje luk, ktorý umožňoval lovcovi bez väčšieho úsilia vyslať smrtiaci šíp bez vzbudenia pozornosti z úkrytu. Bol vynálezom človeka dnešného, v Európe sa používal na konci doby ľadovej na lov vtákov a sobov. Postupne sa vďaka remeselníckej zručnosti, vedomostiam a skúsenostiam zdokonaľoval. Bol predchodcom kuše. Rýchlo ju však vytlačili palné zbrane. Šípky sa strieľali aj z fúkačiek, aby však mali väčšiu účinnosť, lebo sa zapichovali len do kože, napúšťali sa jedom. Už pravekí ľudia poznali rôzne druhy jedov. Aj keď dôkazov o tom, že už praveký človek zhotovoval a využíval rôzne pasce sú veľmi strohé, môžeme to predpokladať na základe spôsobu života ľudí, ktorí i v súčasnosti žijú podľa starých metód doby kamennej.

Počas paleolitu dochádza k migrácii lovcov a vyhľadávaniu nových lovísk v Amerike zo Sibíry a v Austrálii z juhovýchodnej Ázie. Sprevádza ich prvé skrotené zviera - pes. Migrovali nielen ľudia, ale aj zvieratá, ktoré vyhľadávali lepšiu pašu. Prechádzali i náročným terénom, kde ich zvyčajne čakali predátori. Medzi nich patril aj človek. Človek vyrábal siete, vrše aj pasce.

Ľudia v neolite sa živili predovšetkým rybolovom, chytaním vtákov na lep, lovom drobných stavovcov a bezstavovcov. Lov veľkej zveri, najmä mäsožravcov bol umožnený panovníkom a vojenskej družine.

Na konci doby kamennej vykopávajú lovci rôzne pasce na medvede, vlky alebo ohradzovali určité oblasti rôznymi konštrukciami pascí a odchytových priestorov. Pri každom love v tomto období nechýbali psy rôznych typov. Neolitické zbrane sú zdokonalené vynálezy skorších čias: nože, dýky, oštepy, kopije, praky a luky. Základným materiálom je stále kameň opracovaný hladením a vŕtaním. Popri psoch sa významne na love podieľajú kone, dravé vtáky, ale ojedinele aj iné šelmy. Schopnosť zvierat využívajú na vystopovanie alebo zabitie koristi.

Lovecké zbrane v staroveku sa takmer nezmenili. Zdokonalila sa len ich kvalita najmä používaním kovov. Na lov slúžili oštepy, kopije a dýky. Novou zbraňou bol meč, ktorý sa na lov využíval len zriedka. Luky sa využívali až do stredoveku. Vrhacie zbrane strácajú na význame. Typickým znakom lovu v staroveku je využívanie skrotených zvierat.

Kone pri love sa využívali najskôr vo východnej časti Európy, v ostatných oblastiach bol nápomocný pes a dravé vtáky. Antickí autori zachytávajú bohov, bohyne lovu, vďaka čomu sa nám zachovali spôsoby lovu, použité zbrane a zaobchádzanie s ulovenou korisťou. V staroveku lov postupne prechádza od zabezpečenia potravy a ochrany pred nebezpečnými zvieratami na zábavu, šport a slávnostné udalosti. Ochrana zvierat ako taká vtedy ešte neexistovala.

V stredoveku mali poddaní lov zakázaní, mohli iba chytať vtáky na lep. Králi a kniežatá rozhodovali o loveckých privilégiách a vymedzovali lovecké územia, ktoré spravovali väčšinou šľachtici. Od 9.storočia sa vytvára zvláštny stav, ktorý má po prvýkrát povinnosť starať sa o lesy a zver. Od 10.storočia sa vymedzili zvieratá, ktoré mohli loviť iba králi alebo cisári. Lov prestal byť prostriedkom obživy a stáva sa prostriedkom zábavy a slávnostnou záležitosťou. V 13.storočí zjednocovanie poľovného práva ovplyvnilo zásady vlastníctva pôdy. V 16.storočí začína byť poľovníctvo obmedzované vzhľadom na potreby poľnohospodárskej výroby. Zver sa začína deliť na vysokú a malú poľovnú zver, objavuje sa pojem škodlivá zver. V renesancii poľovnícke právo majú kláštory a mestá, najmä kráľovské. Na začiatku novoveku sa objavujú nájmy pôdy na poľovnícke účely. Od 15.storočia sa začínajú budovať poľovnícke zariadenia, zvernice, bažantnice a veľké poľovnícke stavby. Zver sa začína loviť nadháňaním zveri do sietí alebo do vody. Dôležitú úlohu pri love zohrávajú poľovnícke cvičené psy a dravé cvičené vtáky. Morálka v poľovníctve upadá, lov často končí týraním a bezhlavým zabíjaním zveri. Poľovnícka morálka sa začína formovať v 17.storočí. V 19.storočí sa konečne poľovníctvo zameriava na chov, zvyšovanie kvality a všestrannú starostlivosť o zver.

Negatívnym postupom môžeme nazvať introdukciu cudzích druhov zveri ako vypustenie norka amerického v rôznych častiach Európy. Úspech sa zaznamenal v chove bažantov v strednej Európe alebo pasrncov bielochvostých vo Fínsku. Prvým druhom zveri, ktorý sa k nám na Slovensko zo stredomoria dostáva je v 13.storočí králik divý. Do Európy prichádzajú aj daniele, na Slovensku sa objavujú v 15.storočí. V 19.storočí prichádza na Slovensko muflón. Postupne vyhynul vo voľnej prírode pratur, zubor, znížili sa populácie vlka, medveďa či rysa, kamzíka.

Racionálna starostlivosť o zver, reguláciu jej stavov, zvyšovanie jej kvality bola nutná príchodom novoveku predovšetkým odlesňovaním 100% zalesneného európskeho územia na 30%, vysúšaním močiarov a mokradí a regulovaním riek. Jej hlavným cieľom sa stala chovateľská činnosť. Dnešná príroda sama o sebe nie je schopná sa vyrovnať s civilizačným náporom. Človek v súčasnosti musí postupovať tak, aby zachoval čo možno najviac prírodných hodnôt aj pri intenzívnom využívaní zdrojov v krajine.

Sokoliarstvo: svoj zrod datuje asi pred 4 000 rokmi v Malej Ázii. Postupne sa rozšírilo aj do Európy. Na Slovensko prichádza s vpádom Hunov. Sokoliarstvo je umenie lovu s cvičenými dravcami. Častokrát sa lov organizuje za asistencie psa, bez použitia strelných zbraní. Svoj rozkvet zaznamenalo v období stredoveku, keď samotný cvičený dravec sa považoval za istú prestíž predovšetkým pre kráľa a šľachtu. Sokola loveckého mohol niesť len sám kráľ, gróf sokola sťahovavého a sluha sokola myšiara.

Dravce delíme do dvoch základných skupín:
  1. Sokolovité dravce kladú vajcia na holý podklad. Svoju korisť držia len 1 nohou, pazúre vyvíjajú rovnomerný tlak. Korisť usmrcujú ďobnutím do hlavy.
  2. Jastrabovité dravce si pre svoje mláďatá na rozdiel od sokolovitých stavajú hniezda. Svoju korisť držia oboma nohami, tlak 2 pazúrov je väčší. Korisť usmrcujú stisnutím pazúrov.

Dravce Slovenska

jastrabovité (Accipitridae)
včelár lesný(Pernis apivorus)N
haja tmavá(Milvus migrans)N
haja červená(Milvus milvus)N
orliak morský(Haliaeetus albicilla)N
zdochlinár biely(Neophron percnopterus)F
sup bielohlavý(Gyps fulvus)F
sup tmavohnedý(Aegypius monachus)F
hadiar krátkoprstý(Circaetus gallicus)N
kaňa močiarna(Circus aeruginosus)N
kaňa sivá(Circus cyaneus)H
kaňa stepná(Circus macrourus)F
kaňa popolavá(Circus pygargus)N
jastrab lesný(Accipiter gentilis)N
jastrab krahulec(Accipiter nisus)N
myšiak lesný(Buteo buteo)N
myšiak hrdzavý(Buteo rufinus)F
myšiak severský(Buteo lagopus)H
orol krikľavý(Aquila pomarina)N
orol hrubozobý(Aquila clanga)T
orol stepný(Aquila nipalensis)F
orol kráľovský(Aquila heliaca)N
orol skalný(Aquila chrysaetos)N
orol myšiakovitý(Hieraaetus pennatus)N
kršiak rybožravý(Pandion haliaetus)T

sokolovité (Falconidae)
sokol bielopazúrový(Falco naumanni)F
sokol myšiar(Falco tinnunculus)N
sokol červenonohý(Falco vespertinus)N
sokol kobec(Falco columbarius)H
sokol lastovičiar(Falco subbuteo)N
sokol rároh(Falco cherrug)N
sokol sťahovavý(Falco peregrinus)N

Vysvetlivky:
  • N - nidifikant - hniezdiaci druh
  • H - hibernant - prezimujúci druh
  • T - transmigrant - tiahnúci druh
  • F - frekventant - zaletujúci druh
Prednášal:
  • Ing. Ľubomír Bako (Žilinská univerzita, Liptovský Mikuláš)

Použitá literatúra:


Návrat na úvodnú stránku projektu.

[ úvodná stránka | obecný úrad | kostol | stručné dejiny obce | kronika | osobnosti | mapa obce | príroda, okolie, turistika | fotogaléria | kultúrne a športové organizácie | ubytovanie | služby | aktuality, oznamy | novinky | bezplatná inzercia | webmaster ]