Rýchle a stabilné internetové pripojenie v obci realizuje spoločnosť Wi-Telecom.

Viac informácii nájdete na
www.wi-telecom.sk

Geodetické práce vo vašom okolí realizujú firmy:
Viac informácii nájdete na
www.geometricky-plan.sk

tel : 0911 148 346
Viac informácii nájdete na
www.geodeticca.sk
Odkiaľ prišli do Liptovského Michala
Miroslav Adamčiak (1933)
Do Michala prišli moji rodičia Jozef Adamčiak a Margita r. Kosová z Liskovej v roku 1956. Otec kúpil dom asi od Pribišky. Otec bol vykupovač dobytka a poľovník. Keď zomrel, pušku mi zobrali, lebo som nemal zbrojný pas. Teraz sa každô ráno pozerám na srnu s malým, ako chodia na prameň na Ľupčianku. Ja som bol štyri roky v dôstojníckej škole u železničného vojska a potom až do dôchodku pri železnici ako výpravca. Pravda, aj do obchodu, aj do kostola, aj do krčmy je ďaleko. Ale zato sa nemám s kým hnevať. Nemám ani zlého, ani dobrého suseda. A deti Vojto, Maroš, Beata i Silva to mali ďaleko na školský autobus, ale zvládli to.
Manželka Janka rodená Šoošová prišla do Michala z Bieleho Potoka.

Helena Tuková r. Labajová (1933)
Otec Viktor Labaj sa priženil do Michala z Ivachnovej. Zobral si Ľudmilu r. Šefrankovú. Robil rušňovodiča. Ja som vyrastala v Spišskej Novej Vsi. V 1943 sme sa vrátili do Michala. Labajovie drevenica bola vedľa Húskovie (Miloš Húska).
Manžel František Tuka prišiel sem z Prosieka. Jeho rodičia boli Štefan a Margita Tukovci. Robil v bešeňovskom lome vedúceho. Pracovalo tam tak 50-70 ľudí. Bloky travertínu sa tam pílili na platne, ktorými sa obkladali budovy. Ja som tam šla robiť po gymnáziu. Tak sme sa spoznali. Potom som robila v Štrkopieskoch v Mikuláši.

Milan Hurtešák (1939)
Do Michala prišiel môj starý otec Ondrej Hurtešák začiatkom 20. storočia z Pucova. Stará mama Mária r. Čabová bola zo Bzín. Kúpili tu dom pri Ľupčianke, ktorý staval Dudka z Bešeňovej. Vtedy prišli do Michala aj Mikušiakovci z Malatinej.
Môj otec Dominik bol veľký michalský gazda. Mama Katarína r. Mihulcová bola z Pucova.
Boli sme traja bratia Jaroslav, Milan a Vladimír.

Ema Šlachtová (1940)
Pochádzam z Pustých Úľan v okrese Galanta. Otec bol Jozef Bugár, mama Helena r. Križiankovičová.
Manžel Eduard Šlachta bol z Nižného Malatína. Jeho rodičia Jozef Šlachta a Anna r. Húsková bývali v Malatíne. Edo bol u nás na svadbe ako družba. Po svadbe sme bývali 11 rokov v Malatíne a v 1971. sme dostavali dom tu v Michale. Deti: Eduard (1961), Jana (1962), Peter (1963).

Pavol Sarčák (1941)
Obaja aj s manželkou Boženou r. Glončákovou sme prišli do Michala z Veľkého Borového. "Od susedov ani kura nie je dobrá, aj tá uteká domov." Kúpili sme v roku 1967 starý dom od Bieleného a postavili nový. "Ešte mám z tehiel zo starého mydliarovie domu postavený komín. Tá tehla drží doteraz. Komín z novej som už dvakrát opravoval."
Moji rodičia boli Pavol Sarčák a Mária r. Smiešna. Manželkini rodičia Ján Glončák a Františka r. Grešíková. Manželke zomrela mama, keď mala päť rokov.

Jozef Hrompa (1943)
S manželkou Margitou r. Juríčkovou žijeme na ulici pod Klincom spolu s rodinou syna Miroslava. Môj otec Jozef Hrompa bol z Partizánskej Ľupče a mama Mária r. Chlebková z Lúžnej. Manželkin otec Július Juríček prišiel do Michala z Ľupče. Náš dom postavil Július na baranovie pozemku asi v roku 1965. Jeho manželka Helena Juríčková r. Baranová bola michalianka. Starý otec Ján Juríček bol obuvníkom v Ľupči.
Vyrastali tu naše deti: Iveta (1968), Miroslav (1970), Rastislav (1975).

Ladislav Chebeň (1943)
Môj otec Adolf Chebeň bol z Liskovej, mama Mária r. Rohalovská z východu. V povstaní otec padol. Mama sa vydala za Daniela Lukáča z Vernára. Bývali sme v Mengušovciach. Premietal som filmy na dedine. Manželka Jolana r. Mydliarová je z Lúžnej. Otec Karol Mydliar. Robila v detskej ozdravovni v Lučivnej. Chodila k nám do kina. Neskôr som ju brával aj do premietacej kabíny zadarmo. Po sobáši sme bývali v Trnave. Robil som v atómovej elektrárni v Jaslovských Bohuniciach. Bol som majster na dozimetrii. Merali sme rádioaktivitu. V 1978 bola havária na bloku A1. Unikol chladiaci plyn kysličník uhličitý. Keďže je ťažší ako vzduch, padal do 15 podlaží pod zemou. Ja som šiel poobede do roboty. Ľudia z dediny utekali aj pešo preč. Odrobil som smenu, ale doma sme sa dohodli, že odídeme na Liptov. V novinách som zbadal inzerát na predaj domu v Michale. Kúpili sme ho a presťahovali sa v roku 1978. Prestavali sme ho.
Dcéra Monika sa narodila v roku 1968 a syn Marian v roku 1970. Ten tragicky zahynul po páde na bicykli v roku 2000. Šiel večer dole veľkým závozom na Lúčkach. Po nehode ho hneď zobrali do Martina. Nemal alkohol v krvi.

Anna Hurtešáková r. Moravová (1943)
Moja rodina pochádza z Poľska. Starý otec Ondrej Morava a Anna rodená Boháčiková boli z Veľkej Lipnice. Presťahovali sa do Slanice na Orave. Keď počuli, že dedinu zatopí oravská priehrada, prišli v 1942. roku do Ľupče. Otec Ondrej Morava a Jozefína rodená Virvová nás mali 12 detí. Jeden brat umrel 6-mesačný. Ostalo 5 chlapcov a 6 dievčat. Mamini rodičia Jozef Virvo a Mária r. Páleníková pochádzali z Jablonky a presťahovali sa do Bobrova na Orave.
Otec bol veľký gazda. V zime chodil s koňmi hotovať drevo. Nechcel vstúpiť do družstva, tak musel odvádzať neúnosné dávky štátu. Nám neostalo skoro nič. Preto som šla ako štrnásťročná robiť robotníčku na páse.
S manželom Jaroslavom som sa spoznala na zábave v Ľupči. Keď sme sa zobrali, prišli sme v 1962. roku bývať sem do nového domu, ktorý staval manžel od roku 1956. Po automobilovej havárii akurát na dcérine narodeniny 13. septembra 1976 som mala stále problémy s kĺbami. Od roku 1981 som na invalidnej a stále s barlami.
Máme tri deti Martu (1963), Jaroslava (1971) a Moniku (1973).

Oľga Záborská (1942)
Do Michala som prišla z Podtúrne. Môj otec bol Ján Vejo a mama Anna rodená Janovčíková. S manželom Jozefom Záborským som sa poznala na 1. mája poobede na zábave v Kriváni v Liptovskom Mikuláši. On pochádzal z Ľupče. Otec Jozef Záborský a mama Anastázia r. Matejková bola z Michala. Do Michala sme prišli bývať k jeho tete Margite Tholtovej. To bola sestra Anastázie. Táto Margita (Matejková) šla s rodičmi ako štvorročná do Ameriky. Otec bol klobúčnik. Vrátili sa do Michala, keď mala 12. Vydala sa za Poliaka. Tento zomrel asi 40-ročný. Mala 58-60 rokov, keď sa vydala za Adolfa Tholta z Malatína.
Moje deti: Lena (1966), Roman (1972), Soňa (1977). Soňa, teraz Palacková prerobila tento dom. Má syna Michala Palacku (1996).

Eva Bubalová (1950)
Manželova rodina pochádza z Vrbie. Odtiaľ prišiel do Michala jeho starý otec Štefan Bubala. Otec Rudolf Bubala vyrastal v rodičovskom dome na križovatke spolu so Štefanom (Pištom), Albertom (Belom), Máriou, Margitou a Julom. V 1965 roku postavil Rudolf Bubala s manželkou Jolanou r. Benickou z Beníc tento dom.
Ja som z Ružomberka. Môj Otec Milan Kubiš bol z Martina a mama Margita r. Podskubová z Valašskej Dubovej.
Maja Vrtichová, teraz Čačová mi bola kamarátka. Spolu sme robili. Pozvala ma do kina a jej brat Jožo pozval svojho kamaráta Jura Bubalu. Tak sme sa spoznali. Po troch týždňoch mi zavolal do roboty a pozval ma do kina. Bývali sme v Ružomberku. Keď otec (Rudolf) ovdovel, presťahovali sme sa sem v 1986. roku. Deti: Jana (1977), Katarína (1978), Juraj (1989) a Miroslav (1991).

Marta Lenčová r. Mikušiaková (1950)
Moji rodičia boli tunajší: Ján Mikušiak a Gizela Mikušiaková r. Burdelová.
Manžel Július Lenčo prišiel z Ivachnovej. Odtiaľ bol jeho otec Jozef Lenčo. Jeho mama Jolana r. Litvová bola zo Sliača.
Naše deti: Igor Lenčo (1969) a Soňa teraz Voreková (1972).

Felix Sršeň (1951)
Boli sme traja spolužiaci v škole v Liskovej. Potom chodil Vlado Hrčka za Baranovie, Stano Švárny za Vrtichovie Majou. Ja som prvý raz prišiel na zábavu sem do Michala. Oproti sedelo dievča samo, tak som ju zaraz do tanca zobral. Potom sme šli pod tunel, a tam sme sa vybozkávali. Chodili sme k jej bratovi Lubovi na chatku nad garážou. Raz som ju pozval do kina do Ružomberka a zaviedol do zlatníctva. Tam som jej kúpil snubný prsteň. Nič netušila. Ženil som sa 25-ročný. Lubovi kúpili svokrovci auto a mne pomáhali so stavbou. Deti: Zdenka (1977), Janka , Martina.

Ladislav Púček (1955)
Rodičia Ladislav Púček a Zlatica r. Jančiová bývali do mojich 10. rokov v Michale. Potom do 19. sme bývali v Ružomberku a zasa v Michale. Mamini rodičia Jozef Janči a Magdaléna r. Reháková prišli do Michala z Ľubele. Sme traja súrodenci: Jozef (1953), ja a Zlatica (1957).
Manželka Emília rodená Švecová je z Ľubele. Spoznali sme sa na zábave v Ľubeli. Deti: Marek (1980), Dana (1981), Lukáš (1989).

Eva Malenková rod. Meleková (1964)
Otec Matej Melek pochádza z Palúdzkej. Nepoznal svojho otca. Jeho mama bola Emília Meleková. Do Michala sa priženil. S mamou sa spoznali asi v Kožiarskych závodoch, kde obaja pracovali. Mama Anna je rodená Sárená (1943), tunajšia. Cez vojnu bývali v starej škole a na fare. Po vojne starý otec Ladislav Sárený postavil starý, úzky dom číslo 56 na tomto mieste. Jeho manželka Brigita rodená Domiterová pochádzala z Liptovskej Štiavnice. My sme boli tri dievčatá. Ja a dvojičky Alena a Milena. Môj otec pristavil a ja s manželom sme zdvihli dom o poschodie. Manžel Tibor Malenka je z Ružomberka. Jeho otec Viliam Malenka pochádza z Dolného Lopašova pri Trnave a mama Magdaléna rodená Kurová z Liptovských Revúc. Spoznali sme sa, keď som brigádovala v krčme u Fullov v Ružomberku. Chodil kupovať pivo do kandličky. Máme troch chlapcov. Matej (1987) sa stará o kostol a faru, Tibor (1991) o futbal a Boris (1994) ešte chodí do školy.

Antónia Vevericová r. Hajasová (1966)
Môj oco Anton Hajas postavil dom na konci ulice pod Klincom. Do Michala prišiel z Lúčok za mamou Martou r. Mačniakovou. Mama zomrela v roku 1976???. Zrazilo ju auto, keď čakala na autobus na betónke. Ľudia už ráno nastupovali do autobusu, keď auto so spiacim vodičom obišlo autobus sprava. Mám sestru Katarínu (1968), teraz Lenčovú, manželku Igora Lenču.
Manžel Peter Veverica sem prišiel z Krmeša. Odtiaľ je jeho otec Jozef Veverica. Jeho mama Štefánia r. Klačková je z Liskovej dcéra Dominika Klačko.
Spoznali sme sa na prázdninovej diskotéke v Michale. Kúpil mi v šenku Barilu čokoládu za 4 Kčs. Máme dcéry Katarínu (1986) a Petru (1993).

Miloš Húska (1968)
Otec Ludevít Húska (1922) bol Michalan. Mama Margita rodená Gadáčová pochádzala z Likavky. Jej rodičmi boli Ema  Michal Gadáč. Mama jej zomrela, keď mala asi 4 roky. Vychovávali ju Koloman a Jozefína Konfálovci. Starý otec Michal Gadáč pochádzal z Ukrajiny zo šľachtickej rodiny. Ako najmladší syn šiel bojovať za cára Michala v 1. svetovej vojne. S vojskom sa dostal do Nemecka (skôr do Pruska pri baltickom mori). Tam mu roku 1918 dali vedieť z domu, aby sa nevracal, lebo po revolúcii rodine zobrali majetok a zle sa jej vodí. Prešiel cez Poľsko a v Likavke sa oženil.
Môj starý otec z otcovej strany bol Matej Húska. Stará mama Mária rodená Žiaková bola z Potoka. Prastarý otec Emil Húska žil v Michale a Zuzana rodená Stieberová bola asi z Ružomberka.
Ja som rozvedený. Ženatý som bol s Martou Drobulovou z Valašskej Dubovej. Máme dcéru Tatianu (1995). Tá žije z matkou v Ružomberku. Teraz príde sem na prázdniny.

Ján Hošala (1968)
Môj starý otec Anton Hošala prišiel z Nemeckej Ľupče. Stará mama rodená Bielená bola odtiaľto. Starí rodičia z maminej strany, Ján Mačniak a Karolína rodená Hubčíková, prišli z Malatinej na Orave do Bešeňovej a postavili si dom v Michale po druhej setovej vojne. Otec Anton (1946) si zobral Máriu rodenú Mačniakovú z Bešeňovej. Manželka Otília Húsková (1968) je dcérou Otta Húsku(1938) a Antónie (1940) rodenej Žiakovej z Vlách. Máme dcéru Martinu (1993) a syna Romana (2000).

Tatiana Hrompová (1972)
Pochádzam zo Štiavničky. Tam bývajú naši, Ivan Plávka a Anna r. Pekárová z Osady. Šli sme s kamarátkou pešo z Mary od kostolíka, keď nás zobrali autom. Bol tam aj môj budúci, Miroslav Hrompa. Bývali sme 2 roky v Štavničke. Keď zomrel starký (Július Juríček) prišli sme sem. Deti: Miroslav (1992), Martin (1997).

Ivan Jacko (1973)
Pochádzam z Partizánskej Ľupče. Rodičia Anton Jacko a Viera rodená Mráziková sa presťahovali do Mikuláša, keď som mal dva roky a do Liptovského Petra, keď som mal jedenásť. Od štrnástich som bol zasa v Ľupči. Otec bol šofér. Keď som mal šestnásť, privalila ho Tatra. Dva roky som strávil v Pezinku v policajnej škole. Od 1993. som pracoval v Ružomberku a býval tam na ubytovni. S manželkou Monikou r. Hurtešákovou som "chodil" už ako štrnásťročný. Potom sme sa stretli v devätnástich. Hádam pol roka som chodil k svojej dievčine do izbietky cez okno, kým mi budúca svokra nepovedala, že môžem aj po schodoch. Po svadbe sme prestavali dom a bývame navrchu.

PaeDr. Margaréta Hockicková r. Praženicová (1975)
Môj otec je Peter Praženica - Ružomberčan. Mama Mgr. Adela rodená Bobčeková z Michala je učiteľka v Ružomberku. Brat RnDr. Peter Praženica sa narodil v 1978. roku. U starej mamy Adely Bobčekovej ste boli teraz.
Manžel PaeDr. Peter Hockicko PhD. prišiel do Michala zo Spišskej Novej Vsi. Spoznali sme sa v Bratislave na vysokej škole na večernej študentskej modlitbe. Modlili sme sa v spoločenskej miestnosti na internáte. Manželstvo susedky Janky Bubalovej má na svedomí môj manžel. Jeho kamarát Vladimír Kuric fotografoval v Trnave divadlo. Mal na fotke neznámu - Máriu Magdalénu. "Veď to je moja suseda", ozval sa Peter. Vlado si vypýtal adresu. Máme deti Kristiána (1999) a Vesnu (2000).
Rodičia môjho manžela, Jozef Hockicko a Irena rodená Kubušová, žijú v Spišskej Novej Vsi. Rodičia môjho otca, Cyril Praženica a Blandína rodená Kuchelová, sú v Ružomberku. Tento, pôvodne Šlachtovie, dom prestavali moji rodičia koncom 80.-tych rokov.